Samsun’da Eylül 2026 itibarıyla trafiğe kayıtlı taşıt sayısı arttı

Eylül 2026 itibarıyla Samsun’da trafiğe kayıtlı taşıt sayısındaki artışın nedenleri, istatistikleri ve etkilerine dair profesyonel özet.

Samsun’da Eylül 2026 itibarıyla trafiğe kayıtlı taşıt sayısı arttı
Yayınlama: 15.10.2026
A+
A-

Türkiye İstatistik Kurumu Samsun Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Samsun’da Eylül 2026 itibarıyla trafiğe kayıtlı motorlu kara taşıtı sayısı 561 bin 782 olarak kaydedildi. Ağustos ayında 558 bin 937 olan taşıt sayısı bir ayda 2 bin 845 artış gösterdi ve toplam taşıt sayısındaki artış oranı yaklaşık yüzde 0,51 olarak hesaplandı.

Veriler otomobillerin kentte ilk sırada yer aldığını ortaya koydu. Samsun’da toplam 272 bin 535 otomobil trafiğe kayıtlı bulunuyor. Motosikletler ikinci sırada yer alırken, kentte 103 bin 562 motosiklet kaydı bulunuyor.

Taşıt türleri arasında kamyonet sayısı 91 bin 235 olarak görülüyor. Ayrıca Samsun’da 66 bin 15 traktör, 12 bin 719 kamyon, 12 bin 553 minibüs, 1 bin 791 otobüs ve 1 bin 372 özel amaçlı taşıtın trafiğe kayıtlı olduğu belirtildi.

Liberal TR Haber Analizi: Bu Gelişme Ne Anlama Geliyor?

Samsun’da trafiğe kayıtlı araç sayısındaki aylık artış, kentte araç sahipliğinin devam eden eğilimini gösteriyor. Otomobillerin toplam taşıt içindeki yaklaşık yüzde 38 payı kentte özel otomobil kullanımının yaygın olduğunu işaret ediyor. Motosikletlerin toplam içindeki yaklaşık yüzde 18,4 payı ise iki tekerlekli araçların şehir içi ulaşımda önemli bir yer tuttuğunu gösteriyor.

Hızlı Bakış: Bilmeniz Gerekenler

  • Samsun’da Eylül 2026 itibarıyla trafiğe kayıtlı motorlu kara taşıtı sayısı 561 bin 782 olarak kaydedildi.
  • Ağustos ayına göre taşıt sayısı bir ayda 2 bin 845 artarak yaklaşık yüzde 0,51 yükseldi.
  • Samsun’da trafiğe kayıtlı 272 bin 535 otomobil bulunuyor.
  • Motosiklet sayısı 103 bin 562 olarak kaydedildi ve toplam taşıtlarda yaklaşık yüzde 18,4 paya sahip.
  • Kentte 91 bin 235 kamyonet ve 66 bin 15 traktör trafiğe kayıtlı olarak yer alıyor.
  • Samsun’un Türkiye genelindeki toplam motorlu kara taşıtı sayısı içindeki payı yüzde 1,60 olarak hesaplandı.

Kaynak: İHA

Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeleri, objektif ve ilkeli bir bakış açısıyla okuyucuya ulaştıran dijital haber platformu. Liberal TR Haber Merkezi.
Bir Yorum Yazın


Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.